hlavicka

Historie firmy:

Společnost byla založena 19.2.1991 jako jedna z prvních soukromých společností na okrese Kroměříž. Od prvopočátku se společnost zabývala provozováním autodopravy a výkupem šneků, později výkupem ovoce.

Činnost autodopravy se rozšířila o spediční služby, výkup ovoce se dařil rozvíjet velmi dobře. Základem pro odbyt ovoce byly okolní podniky ze skupiny Seliko či Fruta, do zahraničí byly exportovány hlavně jablka, hrušky, angrešt, rybíz a třešně v čerstvém či mraženém stavu.

Činnost byla provozována v pronajatých prostorách, později ve vlastních prostorách na ulici Havlíčkova 341, Kroměříž. Zde bylo v průběhu let 1996 - 1998 vybudováno velké sídlo firmy se silným velko-skladovým zázemím, moderními chladírnami ovoce, opravárenským střediskem a silnou autodopravou. Od roku 1993 jsme zahájili velkoobchodní činnost s ovocem a potravinami. Později jsme tuto činnost osamostatnili vznikem nové společnosti PK velkoobchod s ovocem a zeleninou, která byla později v roce 2009 prodána a je úspěšně aktivní doposud. Za významné stojí uvést kapitálový vstup společnosti Novafruct spol.s r.o Praha v roce 1997. Od roku 2009 má společnost 1 majitele.

Již v roce 1998 firma organizovala výkup ovoce ve 150 obcích a městech regionu. Stala se významným exportérem čerstvého barevného ovoce a moštových jablek do Rakouska a Německa. Zařadila se tímto k významným firmám v oboru.

V roce 2001 byl zakoupen výrobní a zpracovatelský závod v Přerově. Společnost se začala orientovat na zpracování vlastního ovoce s cílem toto exportovat. Jednalo se o historický a základní koncepční krok rozvoje společnosti, kterým jsme se zařadili mezi zpracovatele a výrobce ovocných koncentrátů. V roce 2008 jsme opustili skladový areál v Kroměříži, tento byl prodán a veškeré aktivity společnosti byly převedeny do Přerova. V tomto roce byla ukončena i spolupráce se společností  Novafruct Praha odkoupením vlastnického podílu současným majitelem.

V roce 2001 jsme koupili 100 % balík akcií společnosti Fruta Bohemia,a.s. Brno a její výrobní program hořčice jsme převedli do nově rekonstruovaných prostor závodu v Přerově. Dalších 10 let je ve znamení rekonstrukcí budování obchodních pozic v oblasti výkupu ovoce a jeho zpracování. Byly zakoupeny a registrovány ochranné známky opravňující vyrábět a distribuovat výrobky značky Evelina, Citronik v to smluvních pozic v síti převážné většiny řetězců působících na českém trhu. V roce 2012 jsme se zařadili na první pozice v ČR co do objemu nakoupeného a zpracovaného ovce, hlavně moštových jablek. Bylo vykoupeno celkem na 17 000 t ovoce, vyrobeno 2300 t ovocných koncentrátů, 1 000 t jablečné šťávy a ovocných dření a exportováno na 2 000 t moštových jablek.

Postupnými investicemi do technologie lisování, odparek a následných výrobních technologií jsme schopni zpracovat denně na 300 t jablek a hrušek s celkovou kapacitou zpracování 30 000 t ovoce za sezonu. Od roku 2012 jsme výrobci ovocných dření zahuštěných či „singl“, jako základ pro pekařský či nápojový průmysl.

S koupí zpracovatelského závodu jsme se stali vlastníky pěstitelské pálenice s kořeny sahajícími do roku 1938, kdy jsou dokumentovány první zprávy o výrobě lihu v závodě. Provozovna pálenice byla taktéž vysokým nákladem rekonstruována a poskytuje sezonní služby zájemcům o zpracováni ovocných kvasů v okolí Přerova s šestiměsíčním provozem pálení.

Jsme vlastníky významných „receptur a macerátů“ nutných pro výrobu excelentních likérů a alkoholických nápojů z dílny původního majitele a zakladatele likérky a zpracovny ovoce v Přerově, pana Antonína Bajera z let 1938 až 1946.

Fruta Bohemia a.s.
© Ovexim 2013